Nowy Rok za nami a z nim nowe wyzwania. Rok 2020 to czas rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski. W 1920 roku na świat przychodzi Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. W roku Jego urodzin dochodzi do jednej z decydujących bitew dla losów Europy i świata. Historycy nazwali ją Cudem nad Wisłą. Wspólnym mianownikiem tych dwóch wydarzeń jest to, że oba przyczyniły się do powstrzymania postępującego totalitaryzmu w Europie. Cud nad Wisłą powstrzymał falę wyniszczającego bolszewizmu. Papież Jan Paweł II powstrzymuje komunizm.
W związku z przypadającą 100-tną rocznicą obu wspomnianych wcześniej wydarzeń rok 2020 ogłoszono rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 i św. Jana Pawła II.
7 czerwca bieżącego roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się długo oczekiwana beatyfikacja ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Niezłomnego człowieka, który władzy komunistycznej, pod którą ugięło się również wielu duchownych powiedział słynne Non possumus. Nieugięta postawa Prymasa Tysiąclecia pozwoliła zachować rozdział Kościoła od Państwa. Stanowcze ,,nie’’, nie pozwoliło władzy świeckiej ingerować w sprawy kościelne.
Myślę, że upamiętnienie wcześniej wspomnianych postaci oraz wydarzeń przypomni nam, Polakom, o tym, co najważniejsze. Z czasem może wrócimy do często zapomnianych wartości. Na pierwszym miejscu ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Będąc narodem tolerancyjnym nie będziemy popierać grzechu homoseksualizmu. Zajmiemy się wychowaniem dzieci zgodnie z etyką chrześcijańską, w której Bóg ustanowił rodzinę jako mężczyznę i kobietę. Nie damy się zwieść zbłąkanemu Zachodowi, który potrzeby człowieka spłyca do potrzeb materialnych, tworząc z nas bezwiedną maszynę do rozrodu i samozaspokojenia.
Może warto w tym roku powrócić do nauczania św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Mamy wielkich Polaków, którymi powinniśmy się chlubić. Nie dajmy się zwodzić nowym ideologiom czy trendom, które próbują zohydzić Kościół i religię.
Na łamach naszego miesięcznika Myśl Praska będziemy starać się przypominać niezniszczalne wartości, którymi są Bóg, Honor i Ojczyzna. Chcemy aby dzięki Myśli Praskiej Czytelnik poznawał piękną i bogatą polską historię, która kształtowała się w poszanowaniu dla autorytetów.
W tym roku również liczę na rozwój naszego miesięcznika Myśl Praska. Jednak aby gazeta mogła być wydawana bez przeszkód, potrzebujemy wsparcia finansowego. W przeciągu kilku tygodni zostanie uruchomiona strona internetowa myslpraska.pl, na której pojawią się archiwalne artykuły z Myśli Praskiej od początków jej istnienia aż do bieżącego roku. Myślę, że przy współpracy z redaktorami uda nam się aktualizować portal z dużą częstotliwością.
Z dotychczasowego dofinansowania, które otrzymaliśmy z Narodowego Instytutu Wolności została urządzona redakcja Myśli Praskiej, do której to zakupiono sprzęt komputerowy, drukarki, biurka, krzesła, oprogramowanie do edycji i składu miesięcznika. Dzięki temu wsparciu wydanie papierowe miesięcznika mogło zostać unowocześnione i poszerzone o nowe działy tj. wywiady.
Mam nadzieję, że dzięki naszym Czytelnikom Myśl Praska będzie mogła być bez przerwy wydawana. Tym, którzy ofiarują nam wsparcie finansowe możemy odwdzięczyć się reklamą na naszej stronie internetowej, jak i w papierowym wydaniu miesięcznika.
Chciałbym aby miesięcznik Myśl Praska stał się gazetą każdego mieszkańca warszawskiej Pragi, w którym to jednym z najbardziej rozbudowanych działów będą artykuły związane ze społecznością lokalną.