5 maja – Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
5 maja – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Mają takie same marzenia, problemy, troski. Pracują, robią zakupy w pobliskim markecie, zakochują się. Żyją wśród nas, często jednak w obawie przed dyskryminacją, przemykają niezauważeni. 5 maja ustanowiono dniem specjalnie dla nich. Właśnie po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na wkluczenie, z którym mierzą się na co dzień. Osoby z Niepełnosprawnością.
Mają prawo do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka, podstawowych wolności i poszanowania ich przyrodzonej godności. Tymczasem w tej kwestii nadal pozostaje wiele do zrobienia. Brak równości w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, mieszkań, systemowej opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Widać także rażące braki w edukacji antydyskryminacyjnej, o czym publicznie przekonaliśmy się po raz kolejny w kontekście doniesień na temat skandalicznego zachowania patoyoutuberów wobec chłopaka z niepełnosprawnością intelektualną. Podnoszenie świadomości w społeczeństwie o potrzebach osób z niepełnosprawnością jest równie ważne, jak realna pomoc.
Kluczową rolę w walce o równość praw osób z niepełnosprawnością pełnią organizacje pozarządowe. Tworząc system wsparcia, zapewniają wyrównywanie szans w zakresie samodzielnego życia, budowania społecznego oparcia oraz rywalizacji na rynku pracy. Niezbędnym jego uzupełnieniem jest mieszkalnictwo wspomagane, będące dla części osób z niepełnosprawnością warunkiem godnego życia i alternatywą dla domu pomocy społecznej, gdy zabraknie najbliższych.
Życie na swoim
Jednym z pierwszych przedsięwzięć, realizowanych przez warszawskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi na rzecz wspierania niezależności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest mieszkanie chronione-treningowe. Jak mówi Marta Perkowska, prezeska Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, dzięki projektowi, osoby objęte projektem mają szansę przygotować się do samodzielnego funkcjonowania w środowisku i integracji ze społecznością lokalną.
Naszymi mieszkańcami są dorosłe osoby z niepełnoprawnością, co oznacza, że część ich rodziców jest nierzadko w zaawansowanym wieku, mają własne problemy zdrowotne i coraz mniej sił na świadczenie wsparcia. Przy wsparciu specjalistów w treningach kulinarnych, porządkowych, budżetowych, komunikacyjnych oraz organizacji czasu wolnego, nabywają umiejętności i kompetencje niezbędne do samodzielnego funkcjonowania poza domem rodzinnym.
Oprócz mieszkania chronionego-treningowego, system mieszkalnictwa wspomaganego, tworzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, obejmuje także mieszkanie interwencyjno-wytchnieniowe (powstałe z myślą o potrzebach rodzin/opiekunów) oraz mieszkania wspierane długoterminowe dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Stwarzają one szansę na pielęgnowanie życia towarzyskiego, zawodowego, podtrzymywanie więzi rodzinnych, a także realizację indywidualnych pasji i zainteresowań. Wsparcie trenerów usamodzielnienia dostosowane jest tu do potrzeb oraz poziomu samodzielności.
Świadomość przynależności jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Jednak aby życie osób z niepełnosprawnością w tego typu mieszkaniach było prawdziwie godne i bezpieczne, niezbędna jest również solidarność społeczności lokalnej. Widzimy, że dużo się zmienia w tym temacie i ludzie są coraz bardziej otwarci, przed nami jednak nadal długa droga do pełnej akceptacji inności. Przed otwarciem kolejnych mieszkań spotkały nas przykre sytuacje, jak na przykład protest mieszkańców bloku przeciwko otwarciu z nim mieszkania chronionego. Ludzie boją się osób z niepełnosprawnością intelektualną, a strach ten rodzi często niechęć i odrzucenie. Pozostaje mieć nadzieję, że takie incydenty będą się zdarzać coraz rzadziej i społeczeństwo zda w końcu egzamin z tolerancji na piątkę z plusem. – dodaje Katarzyna Soboń, koordynatorka projektu.
5 maja został ustanowiony Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji Stowarzyszenie Otwarte Drzwi przygotowało film „Nasze wartości na Dzień Godności”, do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy: https://www.youtube.com/watch?v=V2D4CsyG0pE.
Dodatkowo, każdy, kto pragnie wyrazić swoją solidarność i wsparcie, może w tym dniu pobrać i umieścić na swoim zdjęciu profilowym na Facebooku przygotowaną przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi dedykowaną nakładkę:
https://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=944516312992286
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi