Kluczowe postulaty dotyczące zapewnienia uczciwych wyborów w Polsce. Na podstawie praktycznego doświadczenia zdobytego podczas pilnowania uczciwości wyborów w latach 2011- 2015 roku przedstawiamy kluczowe warunki uniemożliwiające sfałszowanie wyborów. Transparentność
1. Przejrzystość całego procesu wyborczego: przezroczyste urny z zabezpieczonym otworem; kamery on-line przy urnie, podczas liczenia głosów oraz w trakcie wprowadzania danych do komputera w komisjach obwodowych i okręgowych.
2. Natychmiastowe opublikowanie na stronie internetowej skanu protokołu papierowego oraz kopii protokołu elektronicznego – jako obowiązku każdej komisji wyborczej.
3. Podawanie na bieżąco on-line cząstkowych wyników zliczania głosów – jako obowiązku centralnego organu wyborczego.
4. Wprowadzenie realnej kontroli społecznej pracy organów mających swój udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu wyborów na każdym etapie [ w tym Krajowego Biura Wyborczego i systemu informatycznego] przez mężów zaufania, delegowanych przez partie, ugrupowania i stowarzyszenia rejestrowe. Organizacja
5. Powołanie nowej struktury w celu organizacji wyborów, działającej niezależnie od lokalnych władz samorządowych (np. urząd burmistrza nie może organizować wyborów burmistrza).
6. Przyjęcie nowych zasad powoływania komisji wyborczych: – kandydatów na członków komisji wyłaniają partie polityczne, ugrupowania i stowarzyszenia rejestrowe, – obowiązuje rotacja i losowanie przydziałów do komisji, – do komisji nie mogą kandydować przestępcy wyborczy, urzędnicy gminni oraz przedstawiciele administracji danego lokalu wyborczego. – zniesienie obowiązku posiadania zameldowania w gminie, na terenie której podejmuje się pracę w komisji wyborczej.
7. Utworzenie Ogólnopolskiego Centralnego Spisu Wyborców z dostępem on-line lub telefonicznym, aktualizowanym w czasie rzeczywistym o osoby dopisywane do spisu wraz z funkcją obowiązkowej rejestracji pobrania karty do głosowania. Karanie fałszerzy
8. Protesty wyborcze rozpatrywane przez jeden sąd w trybie wyborczym. Nieuchronne kary za fałszerstwa. Upublicznienie Centralnego Rejestru Przestępców Wyborczych z podaniem funkcji pełnionej przez skazanego [np. w komisji] i miejsca przestępstwa.
9. Obowiązek powtórzenia wyborów w razie wystąpienia 5% głosów nieważnych. Prosimy o rozpowszechnianie powyższych postulatów- trzeba zdać sobie sprawę, że przezroczyste urny czy nawet kamery w lokalach wyborczych niczego nie załatwiają. Rozwiązaniem problemu może być tylko zmiana obejmująca szereg zagadnień i dotycząca wszystkich szczebli przebiegu wyborów: od przygotowań, poprzez samo głosowanie, aż do kontroli pracy systemu informatycznego, zliczającego głosy w skali kraju.
Stowarzyszenie Solidarni 2010