Tradycja w dzisiejszych czasach

Tradycja w dzisiejszych czasach

Współczesny świat charakteryzuje się wszechobecnym pędem, nieustanną pogonią za sukcesem, brakiem czasu… Gwałtowny postęp cywilizacyjny z jednej strony ułatwił nam komunikowanie się i przemieszczanie, z drugiej strony natomiast oddala nas od siebie. Ludzie stają się dużo bardziej osamotnieni, skupieni na sobie i pochłonięci wyłącznie swoimi własnymi sprawami. Rozluźniają się więzi rodzinne, a członkowie rodzin stopniowo oddalają się od siebie.

To wszystko powoduje, iż ludzie bardzo potrzebują czasu na wyciszenie się, odstresowanie oraz po prostu kontaktu z drugim człowiekiem. W związku z tym, w obecnych czasach obserwowany jest wzrost zainteresowania tradycją. Sama prowadzę warsztaty wykonywania pisanek techniką batikową i śmiało mogę stwierdzić, iż tego typu zajęcia, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat kultury, zwyczajów oraz własnoręcznie wykonują prace, cieszą się dużą popularnością. Warsztaty, w których uczestniczą całe rodziny, sprzyjają zacieśnianiu czy też nawet odbudowywaniu więzi. Jest to również okazja do dobrej zabawy oraz zapomnienia o troskach i problemach, z którymi zmagamy się każdego dnia.
Ja miałam to szczęście, że wychowałam się w rodzinie, gdzie tradycja i tradycyjne rękodzieło były obecne, ponieważ moja Babcia (Kazimiera Wnukowska) i Mama (Barbara Rutkowska) są twórczyniami ludowymi. Dzięki wspólnym rozmowom, poznawaniu dawnych zwyczajów opowiadanych z wielkim zapałem oraz praktycznej nauce rękodzieła przekazywanej z pokolenia na pokolenie, zyskałam coś unikalnego, coś czego nie da się kupić. Babcia zawsze podkreślała rolę, jaką spełnia tradycja oraz konieczność ocalenia jej od zapomnienia i obowiązek przekazania dalej. To właśnie Jej postawa i determinacja zainspirowały mnie do rozpoczęcia działań, związanych z propagowaniem twórczości ludowej.

Tradycja jest niezwykle cenną spuścizną, pozostawioną nam przez naszych przodków, którą powinniśmy pielęgnować. Korzystając z wiedzy oraz doświadczenia przeszłych pokoleń, możemy pokazać naszym dzieciom świat wartości, kultury i obyczajów tak skrupulatnie chroniony przez naszych przodków. Zapominając o dorobku kulturowym naszego kraju, nie stworzymy im dobrego świata. Zaoferujmy dzieciom dużo bardziej wartościową alternatywę, niż samotne spędzanie dni w wirtualnym świecie. Czas, który jako rodzina spędzimy wspólnie na wykonywaniu ozdób jest bezcenny i na zawsze pozostanie w pamięci.

Zapraszamy na fanpage Magda Rutkowska

Kilka prac Magdy Rutkowskiej:

 

 

Napisz komentarz

Twój e-mail nie będzie opublikowany.