W dniu 10 listopada o godzinie 11:00 z placu gen. J. Hallera wyruszyła Defilada Historyczna.
Organizatorem defilady było Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
W roli partnerów wydarzenia wystąpili: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Mazowiecki Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej PW 1944 Grupa Edukacyjno – Historyczna Szare Szeregi Gośćmi byli: poseł na sejm Paweł Lisiecki, doktor historii Krzysztof Kawęcki – prezes Stowarzyszenia Wiara i Czyn oraz radna Pragi Północ pani Teresa Mioduszewska.
Defiladę otwierał dowodzący defiladą Zbigniew Rowiński – dowódca GEH Szare Szeregi. Za nim szli rekonstruktorzy z Zakonu Św. Jana Komandorii Mazowieckiej odtwarzający postaci: drużynnika ks. Kazimierza Odnowiciela z XI wieku, rycerza zakonu Św. Jana – joannitę po powrocie z wyprawy krzyżowej z XIII wieku oraz Radosława z Jeziorny herbu Ciołek (ciołek w języku staropolskim oznaczał młodego byka) z XV wieku.Za rycerzami szła Grupa Historyczna Niepodległość 1863 prezentujących strzelców z Powstania Styczniowego i damy w żałobie narodowej. Następnie szła Grupa Edukacyjno-Historyczna Szare Szeregi. Grupa wystawiła w następującej kolejności: Orlęta Lwowskie 1918 roku umundurowane w mundury austriackie, gimnazjalisty, strzelca. Za Orlętami Lwowskimi jechały pojazdy wojskowe. Pierwszy to samochód pancerny z Przemyśla z zakładu braci Górniaków. Następnie pojazd pancerny Jeffery-Popławko o nazwie własnej „Wnuk”, samochód zdobyty w czasie walk z bolszewikami. Jako trzeci jechał samochód pancerny Ford T zdobyty w bitwie warszawskiej, a wyprodukowany w 1916 roku. Za trzema samochodami pancernymi jechała biedka łączności 236 pp. zaprzężona w kuca Kubuś.
Następną część przedstawiającą wojnę polsko-bolszewicką otwierały rekonstruktorki przedstawiające Ochotniczą Legię Kobiet. Walczyły one w roku 1920 z bolszewicką nawałą. Za nimi podążali harcerze w umundurowaniu 1920 roku pełniący funkcję łączników i kurierów w czasie wojny. Za harcerzami jechała replika samochodu pancernego wz. 34 nawiązująca do kampanii wrześniowej. Za samochodem maszerowali rekonstruktorzy przedstawiający żołnierzy powstania warszawskiego. Za nimi jechał samochód pancerny FAI zdobyty w Powstaniu Warszawskim. Następnie zaprezentowała się Kurpiowska Grupa Historyczna Ostoya odtwarzająca oddział partyzancki AK obwodu Sęp Ostrołęka z roku 1944. Następnie jechał motocykl ZAZ z partyzantami.
Defiladę zamykali członkowie Grupy Rekonstrukcyjno-Wolontarystycznej Grom prezentując współczesne umundurowanie Wojska Polskiego.
Po przejściu trasy plac Hallera, ul. Dąbrowszczaków, ul. Inżynierska, ul. Wileńska, ul Targowa, ul. Ratuszowa, ul. Jagiellońska, plac Hallera rekonstruktorzy przedefilowali przed trybuną honorową gdzie defiladę przyjęli Kombatanci. Na trybunie honorowej zasiedli: podporucznik Daniela Ogińska członek Szarych Szeregów żołnierz AK 7 pp. Garłuch, Powstaniec Warszawski, kapitan Mieczysław Cybulski Żołnierz NSZ POPW, porucznik Wincenty Białecki Żołnierz NSZ, porucznik Julian Wyszomirski Żołnierz NSZ, Powstaniec Warszawski.
Wszyscy rekonstruktorzy udali się na Plac gen. J. Hallera na piknik historyczny gdzie zostali zaproszeni także Kombatanci goście i widzowie. Na pikniku historycznym pytaniom i rozmowom z kombatantami i rekonstruktorami nie było końca. Można było oglądać pojazdy biorące udział w defiladzie. obejrzeć walkę rycerzy, zapoznać się z współczesnym wyposażeniem wojskowym na stanowisku GRW Grom, porozmawiać na temat szkolenia strzeleckiego na stanowisku Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej PW 1944 lub pobrać nowy numer ,,Myśli Praskiej’’ kolportowanej przez Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Wydarzenie wywarło pozytywne wrażenie na widzach a także na panu Janie, gościu z Gruzji, który był zachwycony zaangażowaniem w wychowanie patriotyczne młodzieży i przybliżaniem dawno minionych czasów.
LG