Hubert Andrzej Kossowski, urodzony 2 października 1937 roku w Warszawie. Całe swoje życie poświęcił działalności niepodległościowej, walczył z komuną i przywracał zapomnianą pamięć historii Warszawy i okolic. Poprawiał zafałszowane stronice miejsc pamięci. Dla nas na zawsze pozostanie przykładem historyka i człowieka, który rzetelnie wykonywał swoją pracę, w szczególności dokumentując historię Warszawskiej Pragi.
Pana Huberta poznałem sześć lat temu, kiedy rozpocząłem swoją pracę na rzecz promocji Pragi Północ. Dzielnicy, z którą związałem się prawie trzydzieści lat temu. Szukałem ludzi, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą na temat nieznanych kart historii. Zachwycił mnie ogrom wiedzy Pana Huberta, wiedzy, którą chciał się podzielić z innymi. Uważnie wsłuchiwałem się w to wszystko, co miał do powiedzenia. Na podstawie tych informacji przedstawię Pana Huberta Kossowskiego takiego, jakiego ja poznałem, jednocześnie wplatając jego wspomnienia. Często te wspomnienia były czymś nowym dla nas wszystkich i nieznane społeczeństwu. Sierpień 1944. Wojska niemieckie w panice opuszczają przedmieścia Warszawy, bezładne kolumny w panice gnają w kierunku mostów. Zaraz za nimi przesuwa się Armia Czerwona i kiedy zdawało się, że wkroczy na teren Warszawy, do czerwonoarmistów przychodzi rozkaz zatrzymania się i wycofania z zajętych terenów. Dla okolicznych mieszkańców zaczyna się bardzo trudny okres. W zasadzie pozostają na terenie pomiędzy dwiema armiami, bez możliwości zaopatrzenia. Na terenie Pragi i okolic zaczyna panować ogromny głód. I w tym miejscu przytoczę opowieść Pana Huberta. Jako kilkuletni chłopiec aby przeżyć musiał szukać jedzenia. Opowiadał o łapaniu gołębi czy wyprawach na pola po zboże. Skala głodu musiała być ogromna, ogromna też desperacja ludzi, którzy byli pozbawieni pożywienia. Cały okres Powstania Warszawskiego to pokaz nie tylko ogromnego heroizmu żołnierzy, ale również niezłomnej postawy ludności cywilnej. Dzięki Panu Hubertowi zaczęliśmy pokazywać to wszystko, co za czasów komunizmu nie było mówione. Rozpoczynając obchody rocznicy podjęcia Powstania Warszawskiego na Pradze pokazaliśmy mieszkańcom, jak walczyła Praga, obaliliśmy wiele kłamstw związanych z postawą jej mieszkańców. To dzięki Panu Hubertowi co roku możemy oglądać Rekonstrukcję Historyczną na skwerze Żurowskiego, to on był tym człowiekiem, który zmobilizował nas do działań. Kolejna opowieść związana jest z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Pradze. Nasz bohater jest uczniem Liceum Władysława IV i jako młody człowiek jak wielu innych na swój sposób „walczy z komuną”. Usłyszałem to gdy Pan Hubert Kossowski opowiadał krótki epizod ze swojego życia, kiedy to jako uczeń zostaje zatrzymany przez funkcjonariusza milicji i zabrany na posterunek przy Cyryla i Metodego 1. Jest to miejsce okryte złą sławą, związane z miejscem kaźni Żołnierzy Wyklętych. Tu młody człowiek zostaje pobity, traci jeden z zębów i zostaje wypuszczony na skutek pomyślnego zbiegu okoliczności. Utracony ząb to niewiele za wolność. Jak powtarzał Pan Hubert, to niewielka cena, inni nie mieli tyle szczęścia – za słowa czy napisy na murach tracili zdrowie czy życie.
Hubert Kossowski autor publikacji o Powstaniu Warszawskim i historii PRL. Autor filmów dokumentalnych. Wiele poświęcił przywracaniu pamięci historii Pragi Dzielnicy w której się urodził i z którą zawsze był związany. Autor książek między innymi: „Najazd”, „Cień od wschodu”, „Warszawska Praga w latach 1939-1945”. Polecam te wszystkie wydawnictwa, jednocześnie wiedząc, że jest problem z dostaniem tych książek, apeluję do wydawnictw o wznowienie tych publikacji. Apeluję również o pokazanie na antenie telewizyjnej twórczości Pana Huberta Kossowskiego.
Pan Hubert Kossowski na zawsze pozostanie w naszej pamięci i zawsze będzie nas mobilizował do dalszej pracy.