„Aby klimat pozostał praski, aby ta Praga była taką, jaką byśmy ją chcieli widzieć: czysta, uczciwa ale historyczna. Żeby pamiętać o korzeniach”.
(z wywiadu z p. I. Tomasińską dla Myśli Praskiej, Styczeń 2020)
Miesiące, które trwają są bogate w historie warszawskiej Pragi. Niedawno obchodziliśmy rocznicę nadania naszej dzielnicy praw miejskich. W niedzielę 9.02.2020 r. mogliśmy dzięki Towarzystwu Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Bractwu Kurkowemu przypomnieć sobie tę ważną dla nas datę podczas rekonstrukcji wydarzeń z 1648 r.
Przez jednych Praga, traktowana jako dzielnica na uboczu, posiada swój niepowtarzalny urok. Jednak, aby go odkryć trzeba, aby mieszkańcy nie zapominali o swej bogatej historii i kulturze. Upamiętnianie ich należy do naszych obowiązków. Nie możemy iść na kompromis, który każe nam się wyzbywać naszej tożsamości na rzecz różnych nowoczesnych nowinek. Nie dajmy się ponieść stereotypom panującym w Polsce na temat warszawskiej Pragi. Te da się zmienić. Jeśli będziemy dbać o jej piękno, kulturę.
Sam będąc spoza Warszawy i obracając się bardziej w kręgach warszawskiego Śródmieścia nie widziałem, że Praga ma w sobie tyle uroku. O Pradze myślałem jako tej dzielnicy na uboczu, dzielnicy w której można dostać łomot. Ale dzięki pracy w Myśli Praskiej uczę się Pragi, poznaję jej historię dzięki ludziom tu napotkanym. Coraz częściej poza pracą przechadzam się pięknymi ulicami tej dzielnicy pełnymi bogactwa kulturalnego.
Przed nami 1 marca. Narodowe święto Żołnierzy Niezłomnych ,,Wyklętych’’. Ludzi, którzy w absurdalnych warunkach walczyli o wolność Polski, którzy widzieli co niesie ze sobą komunizm. I często niekonwencjonalnymi metodami go zwalczali. Wojujący totalitaryzm chciał aby Polska i świat nie dowiedzieli się nigdy o ich bohaterstwie. Traktowano ich jak psów. Za błahe ,,przewinienia’’ skazywano na karę śmierci. Jednak ich bohaterstwo nie przeminęło wraz z mijającym czasem. Na nowo odkrywamy coraz to nowsze dowody historyczne na ich poświęcenie.
Żołnierze Wyklęci oraz wydarzenia z warszawskiej Pragi są żywe kiedy my o nich wspominamy. Nowe ideologie próbują nas oderwać od korzeni. Nie dajmy się ponieść nowoczesnemu trendowi. I walczmy o pamięć naszych przodków. Walczmy o naszą bogatą historię. Jeśli my tego nie będziemy robić, nikt tego za nas nie uczyni.