Dla naszego Stowarzyszenia, pomimo obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, był to pracowity rok. Część wydarzeń byliśmy zmuszeni odwołać, ale większą udało się zrealizować, jednak w zmienionej formie. Zaczęliśmy przygotowywać wydarzenia online. Zrealizowaliśmy cały cykl Wirtualnych Spotkań z historią Pragi, czy Wirtualne Żywe Lekcje Historii. Wszystkie te wydarzenia są dostępne na naszym kanale na YouTube.
Większość wydarzeń mijającego roku związana była z dwoma największymi projektami: Praskie Centrum Edukacji Historycznej oraz „Praga to nie Warszawa. Myśl Praska, jako lokalny informator i kreator postaw patriotycznych”. Rok 2020 dla naszego Stowarzyszenia był rokiem dwóch kierunków:
• Promocji historii, tradycji polskiej, w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych Warszawskiej Pragi;
• Wydarzeń kulturalnych jako obrazu współczesnej Ojczyzny
Cyklicznie organizujemy mszę świętą w intencji Ojczyzny. 2 stycznia 2020 odbyła się uroczysta msza święta w 81. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Świętowaliśmy 372. rocznicę nadania praw miejskich Pradze. Dla lepszego zrozumienia zacytuję „odezwę” z plakatu zapraszającego na wydarzenie: „Wzywa się Mieszkańców do osobistego wstawiennictwa i wysłuchania królewskiego obwieszczenia miłościwie panującego króla Władysława IV 09.02.2020 przed Katedrą Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, przy ul. Floriańskiej 3”. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowaliśmy:
• Projekcje filmów z archiwów IPN i Koncert Patriotyczny;
• Dioramę „Życie codzienne Żołnierzy Wyklętych”;
• Przemarsz śladami miejsc kaźni ,,Żołnierzy Wyklętych’’;
• Inscenizacje historyczne w dniu ,,Żołnierzy Niezłomnych’’.
Z okazji 86. rocznicy podjęcia Powstania Warszawskiego na Pradze przygotowaliśmy dwudniowe obchody. 1 sierpnia 2020 r. miały miejsce dwie dioramy: Punkt Powstanie Warszawskie na Pradze i Punkt Powstanie Warszawskie po drugiej stronie Wisły, gdzie pokazaliśmy sprzęt, umundurowanie, uzbrojenie z tamtego okresu. Zorganizowaliśmy też Dzielnicowe obchody rocznicy. 2 sierpnia 2020 r. odbyły się kolejne dwie dioramy: Punkt Powstanie Warszawskie na Pradze i Punkt Powstanie Warszawskie po drugiej stronie Wisły.Pokazaliśmy barykadę powstańczą, wystawę broni, samochód pancerny FAI 202 (zdobyty przez powstańców). Przygotowaliśmy ekspozycję granatników i moździerzy powstańczych, utworzyliśmy stanowiska harcerskiej poczty polowej. Przedstawiliśmy kalejdoskop historyczny wydarzeń z 1944 roku. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w samodzielnie uszyte opaski.
Stowarzyszenie współuczestniczyło w organizacji defilad historycznych na Warszawskiej Woli, w Legionowie, Piasecznie i na Pradze Północ.
Uczestniczyliśmy, jako grupa rekonstrukcyjna, w uroczystościach poświęconych pamięci 77. Pułku Piechoty WP oraz 77. Pułku Piechoty AK okręgu Nowogródek oraz Mieszkańców Ziemi Lidzkiej. Pomagaliśmy organizować wydarzenie poświęcone „Pamięci pomordowanych i zamęczonych przez NKWD i UB w Praskich katowniach”. W ramach tej uroczystości odbyła się intencyjna msza święta. Po mszy nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod tablicami pamiątkowymi. Organizowaliśmy obchody 81. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę i wiele innych podobnych wydarzeń.
Najważniejsze zorganizowane przez nas wydarzenia kulturalne to:
• Spotkanie poetycko – muzyczne ,,Ojcu Świętemu Śpiewajmy’’;
• Koncert młodych talentów ,,Młodzi Niepodległej’’;
• Koncert patriotyczny Norberta ,,Smoły’’ Smolińskiego ,,Przywróceni Pamięci’’;
• Festiwal Kolęd ,,Kolędować Małemu’’.
Zapraszamy wszystkich do wstąpienia w szeregi naszego Towarzystwa. Każdy z Was u nas znajdzie coś dla siebie.