10 lutego 2020 minęła 372 rocznica nadania praw miejskich Pradze. W związku z takim wydarzeniem Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury wraz z Panem Pawłem Lisieckim, posłem na Sejm RP, a także Panią Małgorzatą Grzegorzewską radną Dzielnicy Praga Północ, zorganizowało ww. obchody.
W harmonogramie uroczystości znalazły się:
– Wejście Orszaku króla Władysława IV;
– Odczytanie we fragmentach aktu nadania praw miejskich;
– Koncert Młodych Praskich Talentów oraz Zespołu Praskie Małmazyje.
Wieś szlachecka Praga położona była w 1580 r. w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego. Praga została założona przez biskupa kamienieckiego Michała Działyńskiego. Prawa miejskie Praga otrzymała 10 lutego 1648 roku.
…Zatem, gdy Przewielebny w Chrystusie Ojciec Michał Działyński Biskup Kamieniecki, z Całą Wielebną Kapitułą Kamieniecką, pokornie nas upraszali, aby nad brzegiem Wisły, naprzeciwko Miasta Naszego Warszawy, na majątku własnym czyli dziedzicznym, gdzie Dom Loretański Najświętszej Panny niedawno został wystawiony, mając tamże zamiar Miasto założyć, oraz Mieszkańców osiadłych pod stałe prawa podciągnąć i ustawami publicznymi opatrzyć, za naszym na to przyzwoleniem, iżby dozwolonym mu było wykonać; My zważając, iż to na większą chwałę Boga i na rozszerzenie czci Panny Loretańskiej najsilniej wpływać będzie i że to Miasto Rezydencji Naszej Warszawie przyległe, które już posiada struktury, stanie się w czczeniu Bogarodzicy, wielkim Rzeczpospolitej zaszczytem i wygodą, chętnie postanowiliśmy na Założenie jego zezwolić tak, jak niniejszym Pismem Naszym zezwalamy… W dowód czego niniejszy Pismo ręką własną podpisawszy, pieczęcią królewską opatrzyć rozkazaliśmy.
Dane w Warszawie dnia Dziesiątego Miesiąca Lutego Roku Pańskiego 1648. Panowań Naszych w Polsce XV, w Szwecji XVI.
Władysław Król,
Przez ponad 100 lat Praga była oddzielnym od Warszawy miastem. W tym okresie miasto Praga rozkwitało. W 1791 r. Pragę przyłączono do Warszawy na mocy ustawy – Prawo o miastach, znoszącej wszelkie jurydyki, a uchwalonej przez Sejm Czteroletni. Praga była wielokrotnie niszczona i palona: podczas potopu szwedzkiego, szturmu i rzezi Pragi (4 listopada 1794 r.), w latach 1806–1811 przy budowie fortyfikacji podczas wojen napoleońskich oraz w czasie powstania listopadowego.
5 sierpnia 1915 r. wycofujące się na wschód wojska rosyjskie wysadziły w powietrze wszystkie trzy warszawskie mosty. W okresie międzywojennym nastąpił ponowny rozkwit Pragi. W jej obrębie zaczął się tworzyć specyficzny folklor miejski, którego fragmenty w starej części dzielnicy zachowały się do dziś. Okres drugiej wojny światowej był dla Pragi łaskawy. Powstanie Warszawskie, które wybuchło również w tej dzielnicy, nie przyczyniło się do zniszczeń budynków czy infrastruktury. Po kilku dniach żołnierze zeszli do podziemia prowadząc jeszcze przez dłuższy czas walkę partyzancką. 14 września 1944 r. wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły Katedrę Floriana. 15 września 1944 r. do dzielnicy wkroczyły oddziały sowieckie oraz oddziały LWP.
Dla warszawskiej Pragi zaczął się kolejny bardzo ciężki okres. Na jej terenie zadomowiły się różnego typu organy represjonujące Polaków – Urząd Bezpieczeństwa Publicznego czy rosyjskie NKWD.
Dziś, po wielu latach pomijania przez władze Warszawy tej dzielnicy, pomału wzrasta znaczenie tego rejonu stolicy.