15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37,  w 9665 dniu swego pontyfikatu zmarł Jan Paweł II, papież Polak.

Abp. Leonardo Sandri na Pl. św. Piotra podał informację, która zaparła dech wielu ludziom na całym świecie “Najdrożsi bracia i siostry, o godz 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego”.

Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. syn Karola i Emilii Wojtyłów. Poeta i poliglota, a także aktor niezawodowy, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Na papieża został wybrany podczas drugiego zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu.

W trakcie swojego pontyfikatu trwającego 26,5 roku:

– odwiedził 132 kraje oraz 900 miejscowości,

– jako pierwszy papież odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański,

– beatyfikował 1340 osób,

– kanonizował 483,

– kreował 231 kardynałów,

– kreował jednego kardynała in pectore, którego nazwiska nigdy nie ujawniono,

– do Polski pielgrzymował 9 razy,

– jako pierwszy papież uprawiał alpinizm, narciarstwo, kajakarstwo i pływanie,

– ustanowił Światowy Dzień Młodzieży.

13 maja 1981 r. podczas audiencji generalnej raniony w zamachu, którego sprawcą był Mehmet Ali Agca. Papież został ugodzony kulą w brzuch a druga kula drasnęła go w palec, ale nie były to strzały śmiertelne.

Św. Jan Paweł II chorował na nieuleczalną chorobę Parkinsona. Pomimo coraz większych trudności ze zdrowiem nie ustąpił z urzędu aż do śmierci.

Mszę żałobną 8 kwietnia 2005 r. za papieża sprawował wybrany 11 dni później na stolicę Piotrową, kard. Joseph Ratzinger. Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów w tym 4 królów, 5 królowych, a także przedstawiciele różnych religii światowych, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem santo subito („święty natychmiast”). W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków.

ŁR

 

 

 

Napisz komentarz

Twój e-mail nie będzie opublikowany.