Krystyna Krahelska – jej twarz widnieje na Pomniku Warszawskiej Syrenki

Krystyna Krahelska – jej twarz widnieje na Pomniku Warszawskiej Syrenki

Krystyna Krahelska ps. Danuta. Urodziła się 24 marca 1914 r w Mazurkach k. Baranowicz. Polska poetka, harcerka, pielęgniarka, etnografka, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Jest autorką piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń” którą napisała w styczniu 1943 r. dla żołnierzy „Baszty”, a odśpiewała im na tajnym koncercie w lutym 1943 r. w mieszkaniu podporucznika czasu wojny „Michała” Ludwika Bergera przy ul. Czarnieckiego 39/41.

W latach 1936-1937 pozowała prof. Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syreny.

Żołnierz ZWZ-AK – brak szczegółów o jej działalności konspiracyjnej. W latach 1942-1943 utrzymywała kontakty z żołnierzami Batalionu Sztabowego („Baszta”) Komendy Głównej Armii Krajowej. Prawdopodobnie w lipcu 1944 r., po powrocie z Krakowa, nawiązała kontakt z 1. Dywizjonem (warszawskim) 7. Pułku AK „Jeleń”, w którym otrzymała przydział do sanitariatu plutonu 1108.

Zmarła 2 sierpnia 1944 r. w wyniku odniesionych ran na Polu Mokotowskim podczas odwrotu po nieudanym ataku na Dom Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5.

Została pochowana w ogródku domu przy ul. Polnej 36. Po wojnie jej zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz na Służewie przy ul. Renety. Na nagrobku wyryto pierwszą zwrotkę jej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

Pośmiertnie awansowana do stopnia plutonowego Armii Krajowej oraz odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

ŁR

Napisz komentarz

Twój e-mail nie będzie opublikowany.