Dyspozycje biskupów dotyczące obchodów świąt Wielkanocnych w Polsce

Dyspozycje biskupów dotyczące obchodów świąt Wielkanocnych w Polsce

W kwietniu przypadają święta Wielkanocne. Najważniejsze dni w życiu każdego chrześcijanina. W tym roku z powodu koronawirusa episkopat polski wydał instrukcje „Wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” jak mają przebiegać obrzędy wielkanocne.

Biskupi skierowali prośbę o rezygnację ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Biskupi proponują by zamiast tego, przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym. Zalecenia jak prawidłowo je przeprowadzić znajdują się w Księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.

W Wielki Czwartek KEP zaleca zrezygnowanie z obrzędu obmycia nóg. Na mszy krzyżma będą mogli być tylko najbliżsi współpracownicy biskupa. Jeśli zajdzie potrzeba druga msza będzie mogła zostać odprawiona w godzinach porannych lub wieczornych. Tak aby zapobiec gromadzeniu się zbyt dużej liczby wiernych.

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych. Kapłani zostali zobowiązani do czuwania aby w świątyni nie przebywało zbyt wiele osób jednocześnie.

W Wielką Sobotę pominięte zostanie rozpalenie ogniska. W zamian tego odpalona zostanie świeca. Pominięta zostanie również procesja. A liturgia rozpocznie się od odśpiewania Exultetu – Orędzia Wielkanocnego.

W tym roku dzięki dyspensie biskupów uczestnictwo w wielkanocnej mszy nie będzie obowiązkowe.

ŁR

 

Napisz komentarz

Twój e-mail nie będzie opublikowany.